Първите записани във Варна грамофонни плочи са на над 100 години (снимки)
Дарението е от внука на Стоян Бешков за Музея за нова история на Варна
Първите записани във Варна грамофонни плочи вече са част от колекцията на Музея за нова история на Варна. Винилите дари проф. Венко Бешков, внукът на Стоян Бешков, чиито глас звучи на записите, предаде репортер на Moreto.net.
Според данните от варненската преса плочите са записани лятото на 1906 година от представител на компания Одеон рекърдс. През 1907 година вече са били разпространени в тираж и са можели да бъдат закупувани.
Оригинален екземпляр на плочите се съхранява на още едно място в страната – Етнографския музей в Пловдив, а дигитални записи има във фонотеката на Националното радио.
Музеят за нова история на Варна получи 4 оригинални грамофонни плочи, както и дигитален запис.
Той допълни, че очаква плочите да станат един от акцентите в експозицията на музея. Освен това дигиталните записи ще бъдат качени на сензорни дисплей, които трябва да бъдат получени по проект на Министерството на културата и да се ползват от всички посетители на музея.
Стоян Бешков е родом от Свищов. След гимназията заминава да учи музика в Русия. След като прави впечатление на своите учители му предлагат да замине за Виена, където да усъвършенства оперното пеене и да стане оперен певец. Той обаче избира пътя на народните будители да се върне в България, където да учи българската младеж на музикално изкуство и на руски език. След като преподава на различни места в страната, попада във Варна, където създава семейство. Организатор на много ученически и черковни хорове в града. Възпитал е поколения видни българи, разказа внукът му проф. Венко Бешков.
Синове на Стоян Бешков са акад. Анастас Бешков и инж. Николай Бешков. Те също са допринесли с нещо за развитието на България и на Варна.