
САЩ пренасочват критична антидрон технология от Украйна към свои части
Майкъл Р. Гордън
Основни моменти:
-
Администрацията на Тръмп пренасочва антидронова технология, предназначена за Украйна, към американските сили в Близкия изток.
-
Бойни взриватели за ракети, използвани за сваляне на руски дронове, вече се предоставят на Военновъздушните сили на САЩ.
-
Пентагонът посочва спешна нужда от защита на американския персонал в Близкия изток от дронови атаки.
ВАШИНГТОН – Администрацията на Тръмп пренасочва ключова антидрон технология, първоначално предназначена за Украйна, към американски части – ход, който отразява намаляващия ангажимент на Пентагона към защитата на Киев.
Миналата седмица Пентагонът тихомълком уведоми Конгреса, че специални бойни взриватели за ракети, с които Украйна сваля руски дронове, вече се пренасочват към поделения на Военновъздушните сили на САЩ в Близкия изток.
Решението идва на фона на изявление на президента Тръмп в сряда, че руският президент Владимир Путин му е казал по време на телефонен разговор, че Москва ще трябва да отговори твърдо на последните украински атаки – сигнал, че надеждите за прекратяване на войната, започнала в началото на 2022 г., избледняват.
Министърът на отбраната Пийт Хегсет пропусна среща в сряда в централата на НАТО с европейските министри на отбраната, на която трябваше да се координира военната помощ за Украйна.
Хегсет вече е предупреждавал, че европейските съюзници трябва да поемат основния дял от бъдещата военна помощ за Киев, като същевременно представи западната част на Тихия океан като „приоритетен театър на действията“ за Пентагона.
Вътрешен меморандум от миналия месец отива още по-далеч. В него Хегсет дава разрешение на Службата за бързи покупки към Пентагона – звено, което отговаря за осигуряване на оръжейни нужди на командирите – да предостави взривателите на американските ВВС, въпреки че те са били закупени за Украйна.
В съобщение, което досега не беше публично известно, Пентагонът е уведомил Комисията по въоръжените сили на Сената, че необходимостта на американските сили от въпросните взриватели е определена като „спешен въпрос от министъра на отбраната“. Пентагонът е отказал коментар.
Решението илюстрира недостига на ключови елементи за отбрана в момент, когато Украйна се подготвя за нови руски дронови и ракетни атаки, а американските ВВС в Близкия изток се готвят за евентуален конфликт с Иран или възобновени сблъсъци с хусите в Йемен.
Привържениците на този ход твърдят, че Пентагонът има правомощия да го предприеме съгласно приетия миналата година извънреден закон за военни разходи. Но решението предизвиква тревога сред поддръжниците на Украйна в Конгреса, които посочват, че Пентагонът не е обяснил какъв ще бъде ефектът върху украинската отбрана и дали необходимостта на ВВС е действително спешна.
„Това оръжие е от решаващо значение за слоестата противовъздушна отбрана на Украйна срещу руските атаки“, казва Селест Уолъндър, бивш високопоставен служител в Министерството на отбраната по време на администрацията на Байдън. „Но също така има спешна нужда от защита на американския персонал и бази в Близкия изток срещу атаки с дронове от страна на хусите или Иран.“
Администрацията на Байдън бе включила тези взриватели в списъка с оръжия по програмата Инициатива за подпомагане на сигурността на Украйна, която разреши харченето на милиарди долари за покупка на оръжия от американски компании.
Въпреки че средствата по програмата вече са изразходвани, доставките се очаква да достигнат Украйна тази и следващата година – освен ако администрацията на Тръмп не пренасочи още оръжия към нуждите на американската армия.
Администрацията на Тръмп е наследила правомощието да предостави на Украйна оръжия на стойност до 3.85 млрд. долара от запасите на Пентагона, но не го е направила. Освен това не е поискала ново финансиране за програмата за военна помощ.
Взривателите са предназначени за системата Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS). САЩ доставят тази технология на Украйна от няколко години, като тя се използва в наземни ракетни установки срещу дронове. Пентагонът хвали нейната ефективност. Ключов елемент е „близостният взривател“, който задейства взрива, когато ракетата се доближи до дрона.
Американските ВВС са модифицирали тези ракети така, че да се изстрелват от изтребители F-16 и F-15E срещу дронове. Системата е по-евтина от ракетите „Сайдуайндър“ и AMRAAM. Наскоро Централното командване на САЩ публикува снимка на F-15E, оборудван с ракетни установки за тази система.
Сенатската комисия по въоръжените сили обмисля възможности за ускорено производство на компоненти за антидроновата система чрез настоящия законопроект за съгласуване на бюджета, съобщи един от съветниците в Конгреса. Той похвали Пентагона, че своевременно е информирал законодателите, за да го отчетат в бюджетните обсъждания.
Но съветник от Демократическата партия бе критичен: „Да се откажеш от оръжия, от които Украйна отчаяно се нуждае в този критичен момент от войната, е немислимо“, каза той. „Неспособността да се обясни необходимостта от този ход подсказва, че може да е наказателен.“