Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
НовиниСвят

Избирането на съюзник на Тръмп в Полша може да промени политиките на ЕС и Украйна

ВАНЕСА ГЕРА

Полша избра Карол Навроцки, консервативен историк и убяден националист, за свой следващ президент в внимателно наблюдавано гласуване, което сигнализира за възраждане на десния популизъм в сърцето на Европа.

Очаква се Навроцки, който ще встъпи в длъжност на 6 август, да оформи вътрешната и външната политика на страната по начини, които могат да обтегнат връзките с Брюксел, като същевременно сближат централноевропейската държава с близо 38 милиона души по-тясно с администрацията на президента Доналд Тръмп в САЩ.

Ето някои ключови изводи:

Консервативният популизъм е във възход

Победата на Навроцки подчертава трайната привлекателност на националистическата реторика сред около половината от страната по източния фланг на НАТО и Европейския съюз и дълбоките социални разделения.

42-годишният историк, който няма предишен политически опит, изгради кампанията си върху патриотични теми, традиционни католически ценности и обещание да защитава суверенитета на Полша срещу ЕС и по-големи европейски държави като Германия.

Победата му също така отразява привлекателността на десния национализъм в цяла Европа, където опасенията за миграцията, националния суверенитет и културната идентичност доведоха до нарастваща подкрепа за партиите вдясно – дори крайната десница в последно време.

Крайнодесните кандидати се представиха много добре на първия тур на гласуването в Полша две седмици по-рано, подчертавайки привлекателността на националистическите и консервативните възгледи. Навроцки получи много от тези гласове.

Докато поддръжниците му празнуват победата му, тези, които гласуваха за победения либерален кандидат, кмета на Варшава Рафал Тшасковски, се притесняват, че това ще ускори ерозията на либерално-демократичните норми.

\\\”Полша остава дълбоко разделена страна\\\”, каза Яцек Кухарчик, президент на Полския институт за обществени въпроси.

\\\”Въпреки че избирателната активност беше най-високата в историята на президентските избори, разликата в победата на г-н Навроцки е много малка, което означава, че половината Полша ще приветства президентството му, докато половината от Полша, другата половина, остава дълбоко притеснена или дори обезпокоена\\\”, добави той.

Проблемите на премиера Доналд Туск

Президентството на Навроцки представлява пряко предизвикателство за премиера Доналд Туск, който се върна на власт в края на 2023 г., обещавайки да подобри отношенията с ЕС и да възстанови независимостта на съдебната система, която според Брюксел е била подкопана от \\\”Право и справедливост\\\”, партията, която подкрепи Навроцки.

Но коалицията на Туск – крехък съюз от центристи, левичари и аграрни консерватори – се бори да прокара ключови обещания, включително закон за гражданския съюз за еднополовите двойки и по-малко рестриктивен закон за абортите.

Навроцки, който се противопоставя на подобни мерки, ще има правото да налага вето на законодателството, усложнявайки дневния ред на Туск и потенциално предизвиквайки политическа безизходица.

Връзки с администрацията на Тръмп

Изборът на Навроцки може да сигнализира за по-силни отношения между Полша и администрацията на Тръмп.

Полша и САЩ са близки съюзници и има 10 000 американски войници, разположени в Полша, но Туск и партньорите му в миналото са били критични към Тръмп. Навроцки обаче има мироглед, тясно свързан с Тръмп и неговия етос \\\”Да направим Америка отново велика\\\”.

Тръмп приветства Навроцки в Белия дом преди месец и администрацията му даде ясно да се разбере по други начини, че той е предпочитаният от нея кандидат.

Изместване на фокуса върху Украйна

Въпреки че Навроцки изрази подкрепа за защитата на Украйна срещу руската агресия, той не подкрепя членството на Украйна в НАТО и постави под въпрос дългосрочните разходи за помощ – особено подкрепа за бежанците.

Неговата реторика понякога отразява тази на Тръмп, например като обвинява украинския президент Володимир Зеленски в това, което той каза, че е недостатъчна благодарност за помощта на Полша. С нарастващата обществена умора от подпомагането на украинските бежанци, подходът на Навроцки може да промени позицията на Полша от силен съюзник към условен партньор, ако войната се проточи много по-дълго.

Връзки с ЕС

Изборният резултат е пречка за ЕС, който приветства завръщането на Туск през 2023 г. като сигнал за подновен проевропейски ангажимент.

\\\”Това е много лоша новина за Европейския съюз, както и за ключовите европейски партньори на Полша, както за Германия и Франция, така и за Украйна\\\”, каза анализаторът Кухарчик.

\\\”Г-н Навроцки е добре известен с евроскептичната си позиция. Той се противопоставя на задълбочаването на европейската интеграция и европейското сътрудничество. Той също така се противопоставя на членството на Украйна в НАТО\\\”, добави той.

Навроцки и партията \\\”Право и справедливост\\\” критикуват това, което националистите смятат за прекалена намеса на ЕС в националните дела на Полша, особено по отношение на съдебните реформи и миграционната политика.

Въпреки че президентът не контролира ежедневната дипломация, символичните правомощия и правото на вето на Навроцки могат да осуетят усилията на Брюксел да върне Полша в съответствие със стандартите на блока, особено по въпросите на върховенството на закона.

Пазарни трепети

Въпреки че е член на ЕС, Полша има своя собствена валута, злотата, която леко отслабна в понеделник сутринта, отразявайки опасенията на инвеститорите за потенциална политическа нестабилност и подновено напрежение с институциите на ЕС.

Милиарди евро финансиране от ЕС са свързани със съдебни реформи, които правителството на Туск едва ли ще осъществи без президентско сътрудничество.

AP

Подобни публикации

Back to top button