
Чували ли сте историята на Ернесто? Това е истински сълзлив. Всъщност може да сте запознати с него, след като сте го хванали в YouTube, TikTok или Instagram в някакъв момент през последните няколко седмици.
Трудолюбив дърводелец, Ернесто посвещава всяка част от себе си на жена си и детето си, пропускайки хранене и работейки извънредно, за да ги осигури и да изпрати сина си в колеж. Но нещата се променят: съпругата и детето се отдалечават и напускат бедния стар Ернесто, който губи къщата и чувството си за цел, като в крайна сметка се озовава на улицата.
Единственото нещо, което е останало на Ернесто? Красивият му баритонов пеещ глас, разбира се. По някакъв начин 54-годишният мъж намери пътя си към сцената на America\\\’s Got Talent, за да свири не за слава и богатство, а с надеждата, че съпругата и детето му могат да го чуят и да си спомнят, че той никога не е спирал да ги обича. Изведнъж мъглива тук, нали? Ако се развълнувате, не сте сами – тъжната история на Ернесто и вълнуващото изпълнение на песента му Still Waiting at the Door със сигурност доведоха до сълзи съдиите на America\\\’s Got Talent: Саймън Кауъл, София Вергара, Ник Гримшоу и … чакай, Ник Гримшоу?
Апокрифното присъствие на Грими в журито на AGT – той никога не е бил в него в действителност, като се има предвид, че с уважение той е британски радиоводещ, непознат за повечето американци – е първата улика, че може да се случва нещо съмнително тук, както и изявите на колегите съдии, които не са от AGT, Дейвид Уолиамс, Аманда Холдън, Шерил Туиди и ридаещ Дек без мравки. Има странни, несинхронизирани реакции от зяпащи членове на публиката. И след това има самия Ернесто със своите размити очертания, резки движения и подозрително гладка текстура на кожата – все издайнически признаци на фалшификат, както всеки, който е чел по-ранно ръководство за дълбоки измами с фалшификати, ще знае.
Да, тази сърцераздирателна история за самотен дърводелец е фалшификат на AI. Той е създаден от акаунта в YouTube AGTverseai, който е специализиран в сглобяването на видеоклипове от различни шоута за таланти в Обединеното кралство и САЩ, за да реагира на генерирани от AI изпълнения на песни, които също могат да бъдат AI или с помощта на AI. \\\”Някои визуални и аудио са променени или подобрени с помощта на инструменти за изкуствен интелект\\\”, гласи отказ от отговорност в описанието на видеото. \\\”Представените сценарии са измислени и предназначени единствено за развлекателни или илюстративни цели. Това не са истински кадри и не трябва да се тълкуват като факт.\\\”
Ако изпълнението на Ернесто не е \\\”истински кадри\\\” ви се струва обидно очевидно, може да сте малцинство. Коментарите в YouTube за видеото са в по-голямата част лековерни и одобрителни. Честно казано, много от акаунтите, които публикуват тези коментари, могат да бъдат фалшиви: темите за коментари в YouTube, както навсякъде другаде онлайн, са податливи на ботове.
Все пак има достатъчно привидно автентични коментатори, които хвалят изпълнението на Ернесто и го оприличават на собствените си преживявания на загуба, за да предположат, че това не е напълно изкуствено. Видеото е пуснато 24 милиона пъти в двата си \\\”официални\\\” видеоклипа в YouTube, а публикация в TikTok има още 30 милиона гледания – и това не отчита многото, много други акаунти, които са го публикували и разпространили в различни социални медийни платформи. Потърсете заглавието на песента Still Waiting at the Door в Instagram или TikTok и ще бъдете посрещнати от стена от Ернестос, които се отдалечават (съжалявам, че съсипвам алгоритъма ви, между другото). Видеото е опровергано от сайта за проверка на фактите Snopes, което обикновено е ясен знак, че измислиците са се разпространили надлъж и нашир.
Това, което е наистина интересно обаче, е, че в коментарите и на други места онлайн има много хора, които знаят, че видеото не е истинско – и все още го харесват независимо от това. (\\\”Никога не съм мислил, че изкуственият интелект ще донесе такава емоция\\\”, ахна един от ютубърите.) Чуваме много за опустошенията на изкуствения интелект – неговото възпроизвеждане, сплескване и изпразване на популярната култура, морето от помия на изкуствения интелект – и може би приемаме, че етичното и естетическо отвращение към него е универсално. Но какво ще стане, ако според статия на Times тази седмица, разглеждаща популярността на личните есета, поезията и терапията с изкуствен интелект, някои хора всъщност предпочитат изкуственото? Защо да гледате истинско телевизионно шоу за таланти, чиито предистории на състезателите може да не съответстват на емоцията и драмата на тяхното изпълнение, когато вместо това можете да гледате изкуствено подобрено представление?
Вече има десетина по канала AGTverseai, пълни с прекалено зрели, предизвикващи ридания истории: бивш затворник, който пее за намирането на Бог в затвора; жена с \\\”рак\\\”, която намира утеха в песента; 95-годишен ветеран от Втората световна война, който отдава почит на загиналия си другар. Те са абсурдни, безпричинни и доста очевидно фалшиви – но може би това няма значение, ако ви дават усещания.